CROBEX  1.851,73

CROBEX10  1.059,78

 

ADRS-R-A  375,00 (1,08%)

RIVP-R-A  19,75 (- 0,25%)

 

EUR  7,66

USD  6,03

CHF  6,35

 

Ekonomija

Blagi rast prometa u trgovini na malo

Prema preliminarnim kalendarski prilagođenim podacima Državnog zavoda za statistiku (DZS), promet u trgovini na malo je nakon razmjerno snažnog srpanjskog pada od 2% u kolovozu zabilježio blagu realnu stopu rasta od 0,3% godišnje (nominalno -1,5%).  

Deficit tekućeg računa platne bilance u drugom tromjesečju 313,2 milijuna eura

Prema preliminarnim podacima Hrvatske narodne banke (HNB) deficit na tekućem računu platne bilance Republike Hrvatske u drugom tromjesečju iznosio je 313,2 milijuna eura što u odnosu na isto tromjesečje lani predstavlja povećanje deficita za 61,8 milijun eura odnosno 24,6%. Promatrano kumulativno u posljednja četiri tromjesečja udio salda tekućih transakcija u BDP-u spustio se na 0,4%. Istovremenom revizijom povijesnih podataka računa platne bilance i revizijom podataka o BDP-u udio salda tekućih transakcija u BDP-u u prvom tromjesečju je s dosadašnjih 0,5% narastao na 0,6%, navodi se u osvrtu analitičara RBA na podatke HNB-a. 

Raiffeisen: Hrvatska se možda neće oporaviti od recesije ni u 2015.

'U usporedbi s ostalim zemljama koje čine jezgru europodručja, gospodarska klima u Austriji slabi. Posljedično će gospodarski rast vjerojatno i tijekom sljedećih tromjesečja biti vrlo nizak. Budući da su izgledi domaće potražnje i dalje slabi, realne stope rasta BDP-a vjerojatno će biti slične onima u posljednje vrijeme (povećanje za 0,2 posto u drugome tromjesečju u odnosu na prethodno) sve do prvoga tromjesečja 2015. godine. Čini se izglednim da bi se dinamika gospodarstva, potaknuta privatnom potrošnjom i ulaganjima nakon toga mogla ubrzati, ali će rast u usporedbi s prethodnim usponima vjerojatno i dalje ostati skroman. Predviđena putanja za 2014. godine daje očekivanu stopu rasta BDP-a u visini 0,9 posto, nakon čega bi za 2015. godinu stopa iznosila 1,2 posto, a za 2016. godinu 1,9 posto', tim riječima Peter Brezinschek, glavni analitičar Raiffeisen istraživanja u Raiffeisen Bank International AG-u (RBI), započinje predstavljanje strategije za Austriju te Srednju i Istočnu Europu (SIE) Austria & CEE za četvrto tromjesečje 2014. godine. 

Snažan pad industrijske proizvodnje u kolovozu

Prema posljednjim podacima Državnog zavoda za statistiku (DZS) obujam industrijske proizvodnje u kolovozu zabilježio je snažan pad i na mjesečnoj i na godišnjoj razini. Naime, prema desezoniranim podacima industrijska proizvodnja je u odnosu na srpanj niža za 4,2%, dok je prema kalendarski prilagođenim podacima pad na godišnjoj razini iznosio visokih 4,7%.

Lošinj i dalje vodeća destinacija na Kvarneru

Ovogodišnju turistički sezonu na Kvarneru su, kao i u većem dijelu Hrvatske obilježili izuzetno ćudljivo vrijeme i potvrda promjena nekih starih trendova, poput pomaka glavnog dijela sezone sa srpnja na kolovoz i rujan te promjene u navikama gostiju, koji sve češće ostaju kraće, ali traže puno više sadržaja.  

Ublažena negativna očekivanja potrošača u Hrvatskoj

Prema posljednjim podacima koje je objavila Hrvatska narodna banka (HNB), u kolovozu je zabilježen blagi pozitivan trend kretanja svih triju kompozitnih indeksa: indeks pouzdanja potrošača (IPP), indeks raspoloženja potrošača (IRP) i indeks očekivanja potrošača (IOP), navode analitičari Raiffeisenbank Austria (RBA).

Italija opet na krivom putu?

Dugo vremena se samo oprezno nagađalo, sada je to više nego izvjesno: samo je pitanje vremena kada će Italija opet ući u razdoblje recesije. To bi moglo poljuljati položaj mladog talijanskog premijera Mattea Renzija. 

Porast kartičnog poslovanja u Hrvatskoj

'Trend kartičnog poslovanja u Hrvatskoj u stalnom je rastu', kazala je pomoćnica direktora Sektora za financijske institucije, poslovne informacije i ekonomske analize HGK Vanja Dominović otvarajući u Opatiji 15. jubilarnu konferenciju o tehnologijama, normama i primjeni kartica, plaćanju u financijskim, trgovačkim i drugim djelatnostima Smartcard 2014. 

Konačni podaci o trgovini na malo potvrdili realan godišnji pad od 2 posto

Konačno priopćenje Državnog zavoda za statistiku (DZS) o prometu u trgovini na malo u srpnju potvrdilo je prve rezultate odnosno razmjerno snažan pad i na godišnjoj i na mjesečnoj razini.  

U Hrvatskoj u pogonu 1.005 elektrana na obnovljive izvore energije

Savez za energetiku Hrvatske završio je sedmi dodatak Studiji o stanju projekata obnovljivih izvora energije u Republici Hrvatskoj, a na temelju podataka dostupnih zaključno s 19.09.2014. godine koje je objavio Hrvatski operator tržišta energije (HROTE).

Grčić: 'Mi smo ispod same površine vode i čekamo da izronimo'

Hrvatska je još uvijek u recesiji, BDP je 11 kvartala u konstantnom padu, a prema svim makroekonomskim pokazateljima godinu ćemo završiti s padom BDP-a od 0,7 posto. Ipak pomaka ima, pogotovo u industrijskoj proizvodnji, ustvrdio je potpredsjednik Vlade Branko Grčić u emisiji Hrvatskog radija Poslovni tjedan. 

'EU treba strategiju za energetsku neovisnost'

Europa je ovisna o uvozu energenata. Kako smanjiti ovisnost? O tomu se raspravlja na European Energy Security Forumu u Bruxellesu. "Obnovljivim izvorima energije", kaže Hans-Josef Fell u razgovoru za Deutsche Welle.

Pad stope anketne nezaposlenosti zbog sezonskog zapošljavanja

Nakon što je Državni zavod za statistiku s objavom konačnih podataka Ankete o radnoj snazi za prvo tromjesečje uskladio ovogodišnje i prošlogodišnje podatke s rezultatima Popisa stanovništva, kućanstava i stanova u Republici Hrvatskoj u 2011. godini, s posljednjim podacima za drugo tromjesečje napravljena je revizija podataka u ovoj godini. 

Lalovac: Narodne obveznice bi imale veće prinose od štednje

Vlada razmatra izdavanje narodnih obveznica kako bi građanima ponudila mogućnost ulaganja koje bi im donijelo veći prinos, izjavio je nakon sjednice Vlade ministar financija Boris Lalovac.

<< Početna   < Prethodna   |  1  |  2  |  3  |  4  |  5   Slijedeća >   Posljednja >>

Dionica Vrijednost Promjena Promet
ADRS-R-A375,00+1,08%922.349,90
RIVP-R-A19,75- 0,25%583.405,60
HT-R-A158,50+0,76%498.042,89
PODR-R-A314,00+1,29%376.768,86
ADRS-P-A330,00+1,21%285.884,04
ATPL-R-A362,98+3,41%254.593,53
KSST-R-A420,00+51,75%185.493,02
KOTR-P-A1.300,10+0,01%175.513,50
CROS-R-A7.401,000,00%118.416,00
INA-R-A3.940,00+2,34%109.420,00
HIMR-R-A520,00- 0,95%96.242,60
PTKM-R-A28,50- 0,70%77.359,63
KRAS-R-A360,00+1,95%74.157,00
Indeks Vrijednost Promjena
CROBEX1.851,73+1,02 %
CROBEX101.059,78+1,02 %
CROBIS105,12-0,09 %
Fond Vrijednost Valuta Promjena
KD Energija9,5187kn+2,67%
Platinum Global14,6041$+2,57%
Ilirika JIE125,5975+1,76%
NETA US Algorithm161,8143kn+1,71%
ZB euroaktiv122,2555+1,61%
KD Prvi izbor12,6849kn+1,55%
KD Nova Europa5,9409kn+1,39%
Raiffeisen World125,9100+1,34%
NETA Global101,1344kn+1,04%
HI-growth9,5310+1,04%
A180,4900kn+1,03%
Platinum Blue Chip89,5377+1,02%
Izvor: www.hrportfolio.hr
Valuta Apena Kupovni Srednji Prodajni
AUD0015,2876805,3035915,319502
CAD0015,3551955,3713095,387423
CZK0010,2762290,2770600,277891
DKK0011,0250161,0281001,031184
HUF1002,4925052,5000052,507505
JPY1005,6259545,6428835,659812
NOK0010,9103950,9131340,915873
SEK0010,8276550,8301450,832635
CHF0016,3299576,3490046,368051
GBP0019,6477459,6767759,705805
USD0016,0156796,0337806,051881
EUR0017,6332957,6562647,679233
PLN0011,8071671,8126051,818043

"Kod nas je znanje upravljanja nevjerojatno podcijenjena kategorija. Imamo krizu upravljanja u svim sektorima - od nevladinih udruga do javnih kompanija "

Emil Tedeschi, predsjednik Uprave Atlantic Grupe
(Komentiraj)

 
 
MobileTran
 
Izvorni jezik:

Ciljni jezik:





 

Posao Hrvatska